Co je to keramická hlína?

Hlína je materiál vyskytující se v přírodě v zemi. Skládá se z nejjemnějších částeček prachu, které se v průběhu milionů let vlivem počasí oddělily od původních masivních hornin a usadily se ve větších hloubkách. Zde se tyto sedimenty obohatily o zvětralé organické látky, jako je dřevo či uhynulé organismy a postupně se z nich vytvořila pevná látka – hlína.

Nejčistším druhem hlíny je porcelánová hmota, nejvíce znečištěnýmjíl. Mastná hlína, která byla odmaštěna přidáním asi 20% šamotu, se pro modelování hodí nejlépe. Šamot, už vypálená a rozemletá hlína, dává materiálu větší stabilitu a činí ho propustnějším pro v hlíně obsaženém vzduch, který pak může během výpalu lépe unika.

Hlína se vyskytuje v různých barvách: - bílá , červená , barva korku , šedá , hnědá , černá...

Při tvorbě s hlínou je nejnapínavější to, že dopředu nevidíte výsledek. Oproti třeba malování, kdy vidíte výsledek každého tahu štětcem okamžitě, se hlína proměňuje v každém stadiu a v žádném z nich nevypadá tak, jako po konečném vypálení:

- při tvarování je mastná, tvárná a mokrá

- v částečném proschlém zavadlém stavu se podobá kůži

- po úplném zaschnutí připomíná sádru.

Když se pak hliněný výrobek poprvé vypálí – přežahne, změní se jeho velikost i barva a jeho povrch ztvrdne, je drsný a pórovitý.

Hlínu můžete dále dotvářet glazurou. Mimochodem také při glazování vypadá výrobek úplně jinak před vypálením, než po něm. Tekuté glazury nemají před vypálením tu správnou barvu a na výrobku usychají pudrovitě. Teprve po druhém, ostrém (také glazovaném) výpalu se vytvoří hladký, pevný sklovitý povrch a barvy zazáří v nám známých odstínech.

Co všechno si během kurzů budete moci vyrobit, pokud nebudete mít vlastní nápady, naleznete ZDE.

 

Co si s sebou vzít:

- staré oblečení, které si můžete zašpinit nebo zničit

- ručník na utírání rukou

- starou utěrku, kterou můžete zašpinit

- pokud máte a můžete, tak váleček na těsto

 

Co to bude stát:

- jednorázový vstup    150,- kč  s jedním výpalem a BURELEM (Je v přírodě se vyskytující manganová ruda ve formě minerálu pyroluzit. Je hnědá (až černá) práškovitá látka nerozpustná ve vodě a ve zředěných kyselinách.)

- permanentka na 5 vstupů    600,- kč  se dvěma výpaly (na každý výrobek) a GLAZOVÁNÍM (je to tenký sklovitý povlak na povrchu keramických výrobků)

( v ceně je zahrnut materiál, náklady spojené s vypalováním hlíny)

 

Kdo může přijít:

- každý, kdo bude mít chuť si vyrobit něco hezkého pro sebe nebo své blízké

- každý ve věku od 14 let (mladší v doprovodu dospělé osoby)

  

Kontakt na přihlášení

Věra Švábová